KEMET ALS70A472NF500 Electrolytic Capacitor, 4700 µF, 500 V, ALS70 Series, ± 20%, Screw, 77 mm
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 20000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 500V |
| Product Range | ALS70 Series |
| Diameter | 77mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.059ohm |
| Capacitance | 4700µF |
| Lead Spacing | 31.8mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Height | 105mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALS70A472NF500 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN |
Product details
| Voltage Rating | 500V |
| Diameter | 77mm |
| ESR | 0.059ohm |
| Capacitance | 4700µF |
| Lead Spacing | 31.8mm |
| Height | 105mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN |
| Voltage Rating | 500V |
| Diameter | 77mm |
| ESR | 0.059ohm |
| Capacitance | 4700µF |
| Lead Spacing | 31.8mm |
| Height | 105mm |