Kemet ALS41A102KF400 Electrolytic Capacitor 1000 µF 400 V ALS41 Series 7000 Hours @ 105°C ± 20% Screw
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 400 V, ALS41 Series, 7000 hours @ 105°C, ± 20%, Screw product from KEMET with the model number ALS41A102KF400
Product details
Capacitance 1000µF
Voltage Rating 400V
Product Range ALS41 Series
Lifetime @ Temperature 7000 hours @ 105°C
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Screw
Diameter 51mm
Lead Spacing 22.2mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Height 105mm
ESR 0.124ohm
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number ALS41A102KF400
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 1000µF
Voltage Rating 400V
Product Range ALS41 Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Screw
Diameter 51mm
Lead Spacing 22.2mm
Height 105mm
ESR 0.124ohm
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number ALS41A102KF400
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 1000µF
Voltage Rating 400V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 51mm
Lead Spacing 22.2mm
Height 105mm
ESR 0.124ohm
Part Number ALS41A102KF400
Kemet ALS41A102KF400 Electrolytic Capacitor 1000 µF 400 V ALS41 Series 7000 Hours @ 105°C ± 20% Screw | Tanotis