Kemet ALS30A222KF400 Electrolytic Capacitor 2200 µF 400 V ALS30 Series 18000 Hours @ 85°C ± 20% Screw
Product details
| Capacitance | 2200µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Product Range | ALS30 Series |
| Lifetime @ Temperature | 18000 hours @ 85°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Diameter | 51mm |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Height | 105mm |
| ESR | 0.078ohm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALS30A222KF400 |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
Product details
| Capacitance | 2200µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Diameter | 51mm |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Height | 105mm |
| ESR | 0.078ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| CAD Multiple Formats EN |
| Capacitance | 2200µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Diameter | 51mm |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Height | 105mm |
| ESR | 0.078ohm |