Kemet ALA7DA471DD450 Electrolytic Capacitor 470 µF 450 V ALA7D Series 15000 Hours @ 85°C ± 20%
- Designed for automotive usages
- Vibration proof
- AEC-Q200
- Long life, up to 15,000 hours at +85°C (Vr Ir applied)
- High ripple current
- Excellent surge voltage capability
- PET sleeve recognized to UL QMTR2, UL No. E358957
- Optimized designs available upon request
Product details
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 450V |
| Product Range | ALA7D Series |
| Lifetime @ Temperature | 15000 hours @ 85°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Diameter | 35mm |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Height | 40mm |
| ESR | 0.327ohm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALA7DA471DD450 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
$6.59Kemet ALA7DA471DD450 Electrolytic Capacitor 470 µF 450 V ALA7D Series 15000 Hours @ 85°C ± 20%
- Vibration proof
- AEC-Q200
- High ripple current
Product details
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 450V |
| Diameter | 35mm |
| Lead Spacing | 10mm |
| Height | 40mm |
| ESR | 0.327ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 450V |
| Diameter | 35mm |
| Lead Spacing | 10mm |
| Height | 40mm |
| ESR | 0.327ohm |