EPCOS B43703B5478M600 Electrolytic Capacitor, 4700 µF, 450 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
4700µF
Open menu
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Screw
Polarity
Polar
Product Diameter
76.9mm
Open menu
Lead Spacing
31.7mm
Ripple Current
15.4A
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
450V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
12000 hours @ 85°C
Product Range
B43703 Series
Product Height
105.7mm
ESR
0.02ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand EPCOS
Part Number B43703B5478M600
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
4700µF
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Screw
Polarity
Polar
Product Diameter
76.9mm
Lead Spacing
31.7mm
Ripple Current
15.4A
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
450V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
12000 hours @ 85°C
Product Range
B43703 Series
Product Height
105.7mm
ESR
0.02ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand EPCOS
Part Number B43703B5478M600
4700µF
76.9mm
31.7mm
15.4A
85°C
450V
± 20%
12000 hours @ 85°C
105.7mm
0.02ohm
-40°C
Part Number B43703B5478M600
EPCOS B43703B5478M600 Electrolytic Capacitor, 4700 µF, 450 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C | Tanotis