EPCOS B32362A3107J030 General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Can, 100 µF, ± 5%, 330 V, 460 V
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Dielectric Type
Metallized PP
Capacitance
100µF
Open menu
Voltage(AC)
330V
Open menu
Capacitor Mounting
Stud Mount - M10
Humidity Rating
Product Length
Product Height
117mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Find similar products
Capacitor Case / Package
Can
Capacitance Tolerance
± 5%
Voltage(DC)
460V
Capacitor Terminals
Screw
Lead Spacing
35mm
Product Width
Product Range
B32362 Series
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
Lead (27-Jun-2024)
Other details
Brand EPCOS
Part Number B32362A3107J030
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Dielectric Type
Metallized PP
Capacitance
100µF
Voltage(AC)
330V
Capacitor Mounting
Stud Mount - M10
Humidity Rating
Product Length
Product Height
117mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Capacitor Case / Package
Can
Capacitance Tolerance
± 5%
Voltage(DC)
460V
Capacitor Terminals
Screw
Lead Spacing
35mm
Product Width
Product Range
B32362 Series
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
Lead (27-Jun-2024)
Other details
Brand EPCOS
Part Number B32362A3107J030
100µF
330V
117mm
-40°C
± 5%
460V
35mm
70°C
Part Number B32362A3107J030
EPCOS B32362A3107J030 General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Can, 100 µF, ± 5%, 330 V, 460 V | Tanotis