EATON ELECTRONICS XT3585-3R0567-R Supercapacitor, 555 F, 3 V, Snap-In, -5%, +20%, 1500 hours @ 65°C
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
555F
Open menu
Capacitor Terminals
Snap-In
Lead Spacing
Capacitor Case / Package
Radial Can
ESR
0.0026ohm
Open menu
Product Length
Product Height
87.5mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Find similar products
Voltage(DC)
3V
Capacitance Tolerance
-5%, +20%
Lifetime @ Temperature
1500 hours @ 65°C
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
35mm
Product Width
Product Range
XT Series
Operating Temperature Max
65°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand EATON ELECTRONICS
Part Number XT3585-3R0567-R
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
555F
Capacitor Terminals
Snap-In
Lead Spacing
Capacitor Case / Package
Radial Can
ESR
0.0026ohm
Product Length
Product Height
87.5mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
3V
Capacitance Tolerance
-5%, +20%
Lifetime @ Temperature
1500 hours @ 65°C
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
35mm
Product Width
Product Range
XT Series
Operating Temperature Max
65°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand EATON ELECTRONICS
Part Number XT3585-3R0567-R
555F
0.0026ohm
87.5mm
-40°C
3V
-5%, +20%
1500 hours @ 65°C
35mm
65°C
Part Number XT3585-3R0567-R
EATON ELECTRONICS XT3585-3R0567-R Supercapacitor, 555 F, 3 V, Snap-In, -5%, +20%, 1500 hours @ 65°C | Tanotis