EATON ELECTRONICS XLR-51R3187-R Supercapacitor, Module, 188 F, 51.3 V, Screw, 0%, +20%, 1500 hours @ 65°C
Product details
Technical Specifications
Capacitance
188F
Capacitor Terminals
Screw
Lead Spacing
Capacitor Case / Package
ESR
0.005ohm
Product Length
421mm
Product Height
175.4mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
51.3V
Capacitance Tolerance
0%, +20%
Lifetime @ Temperature
1500 hours @ 65°C
Capacitor Mounting
Panel Mount
Product Diameter
Product Width
177mm
Product Range
XLR Series
Operating Temperature Max
65°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand EATON ELECTRONICS
Part Number XLR-51R3187-R
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
188F
Capacitor Terminals
Screw
Lead Spacing
Capacitor Case / Package
ESR
0.005ohm
Product Length
421mm
Product Height
175.4mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
51.3V
Capacitance Tolerance
0%, +20%
Lifetime @ Temperature
1500 hours @ 65°C
Capacitor Mounting
Panel Mount
Product Diameter
Product Width
177mm
Product Range
XLR Series
Operating Temperature Max
65°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand EATON ELECTRONICS
Part Number XLR-51R3187-R
188F
0.005ohm
421mm
175.4mm
-40°C
51.3V
0%, +20%
1500 hours @ 65°C
177mm
65°C
Part Number XLR-51R3187-R
EATON ELECTRONICS XLR-51R3187-R Supercapacitor, Module, 188 F, 51.3 V, Screw, 0%, +20%, 1500 hours @ 65°C | Tanotis