Eaton Bussmann Series TV1625-3R0256-R Supercapacitor 25 F 3 V Radial Leaded TV +30% -10% 7.5 mm
Product details
| Capacitance | 25F |
| Voltage Rating | 3V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Product Range | TV Series |
| Capacitance Tolerance | +30%, -10% |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 85°C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 65°C |
| ESR | 0.018ohm |
| Capacitor Case Style | - |
| Diameter | 16.5mm |
| Height | 28.4mm |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | EATON BUSSMANN SERIES |
| Part Number | TV1625-3R0256-R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Capacitance | 25F |
| Voltage Rating | 3V |
| Product Range | TV Series |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| ESR | 0.018ohm |
| Capacitor Case Style | - |
| Diameter | 16.5mm |
| Height | 28.4mm |
Other details
| Quantity | Each |
| Capacitance | 25F |
| Voltage Rating | 3V |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| ESR | 0.018ohm |
| Diameter | 16.5mm |
| Height | 28.4mm |