AVX TPSE227K016R0050V Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 16 V 2917 [7343 Metric] TPS Series ± 10% -55 °C
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 µF, 16 V, 2917 [7343 Metric], TPS Series, ± 10%, -55 °C product from AVX with the model number TPSE227K016R0050V
Product details
Capacitance 220µF
Voltage Rating 16V
Tantalum Capacitor Case 2917 [7343 Metric]
Product Range TPS Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 0.05ohm
Manufacturer Size Code E
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand AVX
Part Number TPSE227K016R0050V
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 220µF
Voltage Rating 16V
Product Range TPS Series
Capacitance Tolerance ± 10%
ESR 0.05ohm
Manufacturer Size Code E
Other details
Brand AVX
Part Number TPSE227K016R0050V
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 220µF
Voltage Rating 16V
Capacitance Tolerance ± 10%
ESR 0.05ohm
Part Number TPSE227K016R0050V
AVX TPSE227K016R0050V Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 16 V 2917 [7343 Metric] TPS Series ± 10% -55 °C | Tanotis