![AVX TPSD475K050R0300 Surface Mount Tantalum Capacitor, 4.7 µF, 50 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotron.shop/images/product/avx-tpsd475k050r0300-surface-mount-tantalum-capacitor-4-7-micro-f-50-v-tps-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
AVX TPSD475K050R0300 Surface Mount Tantalum Capacitor, 4.7 µF, 50 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
Product details
| Capacitance | 4.7µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.3ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSD475K050R0300 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Capacitance | 4.7µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | TPS Series |
| Packaging | Cut Tape |
| ESR | 0.3ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
Other details
| Brand | AVX |
| Capacitance | 4.7µF |
| Voltage Rating | 50V |
| ESR | 0.3ohm |