AVX TPSC107K016R0200 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 16 V, TPS Series, ± 10%, 2312 [6032 Metric]
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 16 V, TPS Series, ± 10%, 2312 [6032 Metric] product from AVX with the model number TPSC107K016R0200
Product details
Manufacturer Size Code C
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
Voltage Rating 16V
Tantalum Capacitor Case 2312 [6032 Metric]
Product Range TPS Series
Automotive Qualification Standard -
ESR 0.2ohm
Capacitance 100µF
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand AVX
Part Number TPSC107K016R0200
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Manufacturer Size Code C
Voltage Rating 16V
Product Range TPS Series
ESR 0.2ohm
Capacitance 100µF
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand AVX
Part Number TPSC107K016R0200
Description
Voltage Rating 16V
ESR 0.2ohm
Capacitance 100µF
Capacitance Tolerance ± 10%
Part Number TPSC107K016R0200
AVX TPSC107K016R0200 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 16 V, TPS Series, ± 10%, 2312 [6032 Metric] | Tanotis