AVX TAJC686M020RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor 68 µF 20 V TAJ Series ± 20% 2312 [6032 Metric] -55 °C
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 68 µF, 20 V, TAJ Series, ± 20%, 2312 [6032 Metric], -55 °C product from AVX with the model number TAJC686M020RNJ
Product details
Capacitance 68µF
Voltage Rating 20V
Product Range TAJ Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Tantalum Capacitor Case 2312 [6032 Metric]
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 0.5ohm
Manufacturer Size Code C
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand AVX
Part Number TAJC686M020RNJ
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 68µF
Voltage Rating 20V
Product Range TAJ Series
Capacitance Tolerance ± 20%
ESR 0.5ohm
Manufacturer Size Code C
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand AVX
Part Number TAJC686M020RNJ
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 68µF
Voltage Rating 20V
Capacitance Tolerance ± 20%
ESR 0.5ohm
Part Number TAJC686M020RNJ
AVX TAJC686M020RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor 68 µF 20 V TAJ Series ± 20% 2312 [6032 Metric] -55 °C | Tanotis