ABRACON ADCR-S03R0SA305MB Supercapacitor, 3 F, 3 V, Radial Leaded, ± 20%, 3.5 mm
HomeStore
ADCR-S03R0SA305MB is an ADCR-S03R0S series 3V high voltage radial supercapacitor. Typical applications include power assist circuits, power backup, micro energy storage, IoT energy harvesting, SSD applications, DDR power back up and RTC system power transfer to battery backup.
  • High power density
  • Minimal discharge rate, 72 hours at discharge20%
  • Excellent cycle life
  • Operating temperature range from -40°C to +70°C
Product details
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCR-S03R0SA305MB
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
More Images
ABRACON ADCR-S03R0SA305MB Supercapacitor, 3 F, 3 V, Radial Leaded, ± 20%, 3.5 mm - Image 2
  • High power density
  • Excellent cycle life
Product details
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCR-S03R0SA305MB
Description
Part Number ADCR-S03R0SA305MB
ABRACON ADCR-S03R0SA305MB Supercapacitor, 3 F, 3 V, Radial Leaded, ± 20%, 3.5 mm | Tanotis