
VISHAY AC03000001201JAC00 Through Hole Resistor, 1.2 kohm, Axial Leaded, 3 W, ± 5%, AC Series
VISHAY AC03000001201JAC00 Through Hole Resistor, 1.2 kohm, Axial Leaded, 3 W, ± 5%, AC Series
Product details
| Resistance | 1.2kohm |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Power Rating | 3W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | AC Series |
| Resistor Element Type | Wirewound |
| Temperature Coefficient | +100ppm/K to +180ppm/K |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | AC03000001201JAC00 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
VISHAY AC03000001201JAC00 Through Hole Resistor, 1.2 kohm, Axial Leaded, 3 W, ± 5%, AC Series
Product details
| Resistance | 1.2kohm |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Power Rating | 3W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | AC Series |
| Resistor Element Type | Wirewound |
| Temperature Coefficient | +100ppm/K to +180ppm/K |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | AC03000001201JAC00 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Resistance | 1.2kohm |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Power Rating | 3W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | AC Series |
| Resistor Element Type | Wirewound |
| Temperature Coefficient | +100ppm/K to +180ppm/K |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | AC03000001201JAC00 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












