Multicomp PRO MCKNP02SJ051JA10 Through Hole Resistor 5.1 ohm Mcknp Series 2 W ± 5% Axial Leaded
- Non-inductive type
- Excellent flame resistance
- 70°C Ambient temperature
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Product details
| Resistance | 5.1ohm |
| Product Range | MCKNP Series |
| Power Rating | 2W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Element Type | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ± 400ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCKNP02SJ051JA10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$0.06Multicomp PRO MCKNP02SJ051JA10 Through Hole Resistor 5.1 ohm Mcknp Series 2 W ± 5% Axial Leaded
- Non-inductive type
- Excellent flame resistance
- 70°C Ambient temperature
Product details
| Resistance | 5.1ohm |
| Power Rating | 2W |
| Voltage Rating | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Quantity | Each |
Description
- 70°C Ambient temperature
| Resistance | 5.1ohm |
| Power Rating | 2W |