
Multicomp PRO MCKNP03WJ068JAA9 Through Hole Resistor 6.8 ohm Mcknp Series 3 W ± 5% Axial Leaded
Multicomp PRO MCKNP03WJ068JAA9 Through Hole Resistor 6.8 ohm Mcknp Series 3 W ± 5% Axial Leaded
- Non-inductive type
- Excellent flame resistance
- 70°C Ambient temperature
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Product details
| Resistance | 6.8ohm |
| Product Range | MCKNP Series |
| Power Rating | 3W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Element Type | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ± 400ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCKNP03WJ068JAA9 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.46
-70%$0.46
$0.14Multicomp PRO MCKNP03WJ068JAA9 Through Hole Resistor 6.8 ohm Mcknp Series 3 W ± 5% Axial Leaded
- Non-inductive type
- Excellent flame resistance
- 70°C Ambient temperature
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Product details
| Resistance | 6.8ohm |
| Product Range | MCKNP Series |
| Power Rating | 3W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Element Type | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ± 400ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCKNP03WJ068JAA9 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Non-inductive type
- Excellent flame resistance
- 70°C Ambient temperature
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Product details
| Resistance | 6.8ohm |
| Product Range | MCKNP Series |
| Power Rating | 3W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Element Type | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ± 400ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCKNP03WJ068JAA9 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












