
Multicomp MCTR35JDE0120 Through Hole Resistor High Power 12 ohm TR35 Series 35 W ± 5% TO-220 350 V
Multicomp MCTR35JDE0120 Through Hole Resistor High Power 12 ohm TR35 Series 35 W ± 5% TO-220 350 V
Product details
| Resistance | 12ohm |
| Product Range | TR35 Series |
| Power Rating | 35W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | TO-220 |
| Voltage Rating | 350V |
| Resistor Element Type | Thick Film |
| Temperature Coefficient | ± 100ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCTR35JDE0120 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $13.23
-70%$13.23
$3.97Multicomp MCTR35JDE0120 Through Hole Resistor High Power 12 ohm TR35 Series 35 W ± 5% TO-220 350 V
Product details
| Resistance | 12ohm |
| Product Range | TR35 Series |
| Power Rating | 35W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | TO-220 |
| Voltage Rating | 350V |
| Resistor Element Type | Thick Film |
| Temperature Coefficient | ± 100ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCTR35JDE0120 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Resistance | 12ohm |
| Product Range | TR35 Series |
| Power Rating | 35W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | TO-220 |
| Voltage Rating | 350V |
| Resistor Element Type | Thick Film |
| Temperature Coefficient | ± 100ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCTR35JDE0120 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












