Neohm - TE Connectivity CPF0805B10RE1 SMD Chip Resistor 0805 [2012 Metric] 10 ohm CPF Series 100 V Thin Film mW
HomeStore
The TE Connectivity CPF series are high stability, thin film precision chip resistors. The Resistance range includes E24 and E96 decade values from 1ohm to 4Mohm. These resistors offer various power dissipations relating to chip size and are suitable for all applications where close accuracy and stability are essential. CPF series thin film precision resistors have accurate and uniform physical dimensions to facilitate placement.
  • EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 2010, 2512 chip sizes available
  • Temperature coefficient is 15ppm/°C, 25ppm/°C and 50ppm/°C
  • ±0.1%, ±0.5% and ±1% tolerance
  • Electroplated 100% matte Sn finish
  • Operating temperature range -55°C to 125°C
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Resistor Case Style 0805 [2012 Metric]
Resistance 10ohm
Product Range CPF Series
Voltage Rating 100V
Resistor Element Type Thin Film
Power Rating 100mW
Resistance Tolerance ± 0.1%
Temperature Coefficient ± 25ppm/°C
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand NEOHM - TE CONNECTIVITY
Part Number CPF0805B10RE1
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-71%
Applications
Product details
Resistance 10ohm
Product Range CPF Series
Voltage Rating 100V
Power Rating 100mW
Resistance Tolerance ± 0.1%
Other details
Brand NEOHM - TE CONNECTIVITY
Part Number CPF0805B10RE1
Product Information
Shipping & Returns
Description
Resistance 10ohm
Voltage Rating 100V
Power Rating 100mW
Resistance Tolerance ± 0.1%
Part Number CPF0805B10RE1
Neohm - TE Connectivity CPF0805B10RE1 SMD Chip Resistor 0805 [2012 Metric] 10 ohm CPF Series 100 V Thin Film mW | Tanotis