VISHAY PEP0402Y5002WGTA SMD Chip Resistor, 50 kohm, ± 0.05%, 125 mW, 0402 [1005 Metric], Thin Film, Precision
HomeStore
  • Load life stability of 0.1% typical (0.35% maximum) at 2000h / Pn / 70°C
  • Very low noise of < -35dB and voltage coefficient < 0.01ppm/V
  • Thin film technology
  • Sulphur resistant (per ASTM B809-95 humid vapour test)
  • Gold over nickel barrier termination
Product details
Resistance: 50kohm
Resistance Tolerance: ± 0.05%
Power Rating: 125mW
Resistor Case / Package: 0402 [1005 Metric]
Resistor Technology: Thin Film
Resistor Type: Precision
Product Range: PEP Series
Temperature Coefficient: ± 10ppm/°C
Voltage Rating: 50V
Product Length: 1mm
Product Width: 0.6mm
Operating Temperature Min: -55°C
Operating Temperature Max: 155°C
Qualification: -
Other details
Brand VISHAY
Part Number PEP0402Y5002WGTA
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
VISHAY PEP0402Y5002WGTA SMD Chip Resistor, 50 kohm, &plusmn; 0.05%, 125 mW, 0402 [1005 Metric], Thin Film, Precision
  • Thin film technology
Product details
Resistance: 50kohm
Resistance Tolerance: ± 0.05%
Power Rating: 125mW
Resistor Technology: Thin Film
Resistor Type: Precision
Product Range: PEP Series
Voltage Rating: 50V
Product Length: 1mm
Product Width: 0.6mm
Qualification: -
Other details
Brand VISHAY
Part Number PEP0402Y5002WGTA
Description
Resistance: 50kohm
Resistance Tolerance: ± 0.05%
Power Rating: 125mW
Voltage Rating: 50V
Product Length: 1mm
Product Width: 0.6mm
Part Number PEP0402Y5002WGTA
VISHAY PEP0402Y5002WGTA SMD Chip Resistor, 50 kohm, &plusmn; 0.05%, 125 mW, 0402 [1005 Metric], Thin Film, Precision | Tanotis