Murata RCER72A105K2K1H03B Multilayer Ceramic Capacitor 1 µF 100 V RCE Series ± 10% Radial Leaded X7R
HomeStore
This is a Multilayer Ceramic Capacitor, 1 µF, 100 V, RCE Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R product from MURATA with the model number RCER72A105K2K1H03B
Product details
Capacitance 1µF
Voltage Rating 100V
Product Range RCE Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Dielectric Characteristic X7R
Lead Spacing 5mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
Automotive Qualification Standard AEC-Q200
Other details
Brand MURATA
Part Number RCER72A105K2K1H03B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 1µF
Voltage Rating 100V
Product Range RCE Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Dielectric Characteristic X7R
Lead Spacing 5mm
Other details
Brand MURATA
Part Number RCER72A105K2K1H03B
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 1µF
Voltage Rating 100V
Capacitance Tolerance ± 10%
Lead Spacing 5mm
Part Number RCER72A105K2K1H03B
Murata RCER72A105K2K1H03B Multilayer Ceramic Capacitor 1 µF 100 V RCE Series ± 10% Radial Leaded X7R | Tanotis