![Wurth Elektronik 885342211003 SMD Multilayer Ceramic Capacitor 1812 [4532 Metric] 0.47 µF 250 V ± 10% X7R WCAP-CSMH Series](https://img.tanotron.shop/images/product/wurth-elektronik-885342211003-smd-multilayer-ceramic-capacitor-1812-4532-metric-0-47-micro-f-250-v-plusmn-10-x7r-wcap-csmh-series-1.jpg)
Wurth Elektronik 885342211003 SMD Multilayer Ceramic Capacitor 1812 [4532 Metric] 0.47 µF 250 V ± 10% X7R WCAP-CSMH Series
Wurth Elektronik 885342211003 SMD Multilayer Ceramic Capacitor 1812 [4532 Metric] 0.47 µF 250 V ± 10% X7R WCAP-CSMH Series
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating | 250V |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Product Range | WCAP-CSMH Series |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 885342211003 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.87
-70%$0.87
$0.26Wurth Elektronik 885342211003 SMD Multilayer Ceramic Capacitor 1812 [4532 Metric] 0.47 µF 250 V ± 10% X7R WCAP-CSMH Series
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating | 250V |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Product Range | WCAP-CSMH Series |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 885342211003 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating | 250V |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Product Range | WCAP-CSMH Series |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 885342211003 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








