MULTICOMP MCTF0805TTY1000 SMD Chip Resistor, Thin Film, 100 ohm, 100 V, 0805 [2012 Metric], 62.5 mW, ± 0.01%, MCTF Series
HomeStore
The MCTF0805TTY1000 is a 100R 62.5mW surface-mounting Chip Resistor with 0805 case and thin film passivated NiCr element.
  • -55 to 155°C Operating temperature range
Applications
Industrial
Product details
Resistance 100ohm
Resistor Case Style 0805 [2012 Metric]
Voltage Rating 100V
Resistor Element Material Thin Film
Resistance Tolerance ± 0.01%
Product Range MCTF Series
Automotive Qualification Standard -
Temperature Coefficient ± 50ppm/°C
Power Rating 62.5mW
Packaging Cut Tape
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCTF0805TTY1000
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Industrial
Product details
Resistance 100ohm
Voltage Rating 100V
Resistance Tolerance ± 0.01%
Product Range MCTF Series
Power Rating 62.5mW
Packaging Cut Tape
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCTF0805TTY1000
Description
Resistance 100ohm
Voltage Rating 100V
Resistance Tolerance ± 0.01%
Power Rating 62.5mW
Part Number MCTF0805TTY1000
MULTICOMP MCTF0805TTY1000 SMD Chip Resistor, Thin Film, 100 ohm, 100 V, 0805 [2012 Metric], 62.5 mW, ± 0.01%, MCTF Series | Tanotis