MICROCHIP PIC18F1220-I/SO 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC18F1xxx, 40 MHz, 4 KB, 256 Byte, 18, SOIC
- Two-speed oscillator start-up
- Oscillator - Secondary oscillator using timer1 at 32kHz and fail-safe clock monitor
- Peripheral - Three external interrupts and enhanced capture/compare/PWM (ECCP) module
- Flash/data EEPROM retention of >40 years
- Self-programmable under software control
- Priority levels for interrupts
- 8 x 8 Single-cycle hardware multiplier
- Extended watchdog timer (WDT) - Programmable period from 41ms to 131s
- Single-supply 5V In-Circuit Serial Programming� (ICSP�) via two pins
- In-Circuit Debug (ICD) via two pins
Applications
Warnings
Product details
| Controller Family/Series | PIC18F1xxx |
| Embedded Interface Type | EUSART |
| No. of I/O's | 16I/O's |
| Program Memory Size | 4KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC18 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 4.2V |
| MCU Case Style | SOIC |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 256Byte |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC18F1220-I/SO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
Applications
Warnings
Product details
| No. of I/O's | 16I/O's |
| Program Memory Size | 4KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 4.2V |
| MCU Case Style | SOIC |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 256Byte |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| No. of Pins | 18Pins |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 4.2V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |