
MICROCHIP PIC16F84-04/P 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC16F, 4 MHz, 1.75 KB, 68 Byte, 18 Pins, DIP
MICROCHIP PIC16F84-04/P 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC16F, 4 MHz, 1.75 KB, 68 Byte, 18 Pins, DIP
- Direct, indirect and relative addressing modes
- EEPROM data retention of >40 years
- Power-on reset (POR)
- Power-up timer (PWRT)
- Oscillator start-up timer (OST)
- Watchdog timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
- Code-protection
- Power saving sleep mode
Applications
Industrial
Warnings
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F |
| Embedded Interface Type | - |
| No. of I/O's | 13I/O's |
| Program Memory Size | 1.75KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC16 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 4V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 6V |
| RAM Memory Size | 68Byte |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F84-04/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $9.32
-70%$9.32
$2.80MICROCHIP PIC16F84-04/P 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC16F, 4 MHz, 1.75 KB, 68 Byte, 18 Pins, DIP
- Direct, indirect and relative addressing modes
- EEPROM data retention of >40 years
- Power-on reset (POR)
- Power-up timer (PWRT)
- Oscillator start-up timer (OST)
- Watchdog timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
- Code-protection
- Power saving sleep mode
Applications
Industrial
Warnings
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F |
| Embedded Interface Type | - |
| No. of I/O's | 13I/O's |
| Program Memory Size | 1.75KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC16 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 4V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 6V |
| RAM Memory Size | 68Byte |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F84-04/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Direct, indirect and relative addressing modes
- EEPROM data retention of >40 years
- Power-on reset (POR)
- Power-up timer (PWRT)
- Oscillator start-up timer (OST)
- Watchdog timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
- Code-protection
- Power saving sleep mode
Applications
Industrial
Warnings
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F |
| Embedded Interface Type | - |
| No. of I/O's | 13I/O's |
| Program Memory Size | 1.75KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC16 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 4V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 6V |
| RAM Memory Size | 68Byte |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F84-04/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










