
MICROCHIP AT80C51RD2-SLSUM 8 Bit Microcontroller, AT80C51, 40 MHz, 1.25 KB, 44 Pins, LCC
Product details
| Controller Family/Series | AT80C51 |
| CPU Speed | 40MHz |
| Program Memory Size | - |
| RAM Memory Size | 1.25KB |
| No. of Pins | 44Pins |
| MCU Case Style | LCC |
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Embedded Interface Type | EUART |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Packaging | Each |
| Product Range | 8051 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | AT80C51RD2-SLSUM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP AT80C51RD2-SLSUM 8 Bit Microcontroller, AT80C51, 40 MHz, 1.25 KB, 44 Pins, LCC
Product details
| Controller Family/Series | AT80C51 |
| CPU Speed | 40MHz |
| Program Memory Size | - |
| RAM Memory Size | 1.25KB |
| No. of Pins | 44Pins |
| MCU Case Style | LCC |
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Embedded Interface Type | EUART |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Packaging | Each |
| Product Range | 8051 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | AT80C51RD2-SLSUM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Controller Family/Series | AT80C51 |
| CPU Speed | 40MHz |
| Program Memory Size | - |
| RAM Memory Size | 1.25KB |
| No. of Pins | 44Pins |
| MCU Case Style | LCC |
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Embedded Interface Type | EUART |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Packaging | Each |
| Product Range | 8051 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | AT80C51RD2-SLSUM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










