
Microchip ATTINY414-SSFR 8 Bit Microcontroller picoPower® AVR Attiny Family ATtiny41 Series Microcontrollers 20 MHz 4 KB
Microchip ATTINY414-SSFR 8 Bit Microcontroller picoPower® AVR Attiny Family ATtiny41 Series Microcontrollers 20 MHz 4 KB
Product details
| Product Range | AVR ATtiny Family ATtiny41 Series Microcontrollers |
| CPU Speed | 20MHz |
| Program Memory Size | 4KB |
| RAM Memory Size | 256Byte |
| No. of Pins | 14Pins |
| MCU Case Style | SOIC |
| No. of I/O's | 12I/O's |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Supply Voltage Min | 1.8V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MCU Family | AVR ATtiny |
| MCU Series | ATtiny41 |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATTINY414-SSFR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Microchip ATTINY414-SSFR 8 Bit Microcontroller picoPower® AVR Attiny Family ATtiny41 Series Microcontrollers 20 MHz 4 KB
Product details
| Product Range | AVR ATtiny Family ATtiny41 Series Microcontrollers |
| CPU Speed | 20MHz |
| Program Memory Size | 4KB |
| RAM Memory Size | 256Byte |
| No. of Pins | 14Pins |
| MCU Case Style | SOIC |
| No. of I/O's | 12I/O's |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Supply Voltage Min | 1.8V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MCU Family | AVR ATtiny |
| MCU Series | ATtiny41 |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATTINY414-SSFR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | AVR ATtiny Family ATtiny41 Series Microcontrollers |
| CPU Speed | 20MHz |
| Program Memory Size | 4KB |
| RAM Memory Size | 256Byte |
| No. of Pins | 14Pins |
| MCU Case Style | SOIC |
| No. of I/O's | 12I/O's |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Supply Voltage Min | 1.8V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MCU Family | AVR ATtiny |
| MCU Series | ATtiny41 |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATTINY414-SSFR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










