
MICROCHIP ATMEGA1284-PU 8 Bit Microcontroller, Low Power High Performance, ATmega, 20 MHz, 128 KB, 16 KB, 40 Pins, DIP
MICROCHIP ATMEGA1284-PU 8 Bit Microcontroller, Low Power High Performance, ATmega, 20 MHz, 128 KB, 16 KB, 40 Pins, DIP
Product details
| Controller Family/Series | ATmega |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, USART |
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Program Memory Size | 128KB |
| No. of Pins | 40Pins |
| Product Range | ATMega Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 20MHz |
| Supply Voltage Min | 1.8V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 16KB |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATMEGA1284-PU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP ATMEGA1284-PU 8 Bit Microcontroller, Low Power High Performance, ATmega, 20 MHz, 128 KB, 16 KB, 40 Pins, DIP
Product details
| Controller Family/Series | ATmega |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, USART |
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Program Memory Size | 128KB |
| No. of Pins | 40Pins |
| Product Range | ATMega Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 20MHz |
| Supply Voltage Min | 1.8V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 16KB |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATMEGA1284-PU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Controller Family/Series | ATmega |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, USART |
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Program Memory Size | 128KB |
| No. of Pins | 40Pins |
| Product Range | ATMega Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 20MHz |
| Supply Voltage Min | 1.8V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 16KB |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATMEGA1284-PU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










