MICROCHIP PIC16F628-04/P 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC16F, 4 MHz, 3.5 KB, 224 Byte, 18 Pins, DIP
MICROCHIP PIC16F628-04/P 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC16F, 4 MHz, 3.5 KB, 224 Byte, 18 Pins, DIP
- Low voltage programming
- Programmable on-chip voltage reference module
- 128-byte EEPROM data memory
- Programmable weak pull-ups on port-B
- Watchdog timer with own on-chip RC oscillator for reliable operation
- In-Circuit Serial Programming� (via two pins)
- Power-up timer and oscillator start-up timer
- Industrial and extended temperature range
Applications
Power Management, Sensing & Instrumentation
Warnings
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F |
| Embedded Interface Type | USART |
| No. of I/O's | 16I/O's |
| Program Memory Size | 3.5KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC16 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 3V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 224Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F628-04/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $5.13
-70%$5.13
$1.54MICROCHIP PIC16F628-04/P 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC16F, 4 MHz, 3.5 KB, 224 Byte, 18 Pins, DIP
- Low voltage programming
- Programmable on-chip voltage reference module
- 128-byte EEPROM data memory
- Programmable weak pull-ups on port-B
- Watchdog timer with own on-chip RC oscillator for reliable operation
- In-Circuit Serial Programming� (via two pins)
- Power-up timer and oscillator start-up timer
- Industrial and extended temperature range
Applications
Power Management, Sensing & Instrumentation
Warnings
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F |
| Embedded Interface Type | USART |
| No. of I/O's | 16I/O's |
| Program Memory Size | 3.5KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC16 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 3V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 224Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F628-04/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Low voltage programming
- Programmable on-chip voltage reference module
- 128-byte EEPROM data memory
- Programmable weak pull-ups on port-B
- Watchdog timer with own on-chip RC oscillator for reliable operation
- In-Circuit Serial Programming� (via two pins)
- Power-up timer and oscillator start-up timer
- Industrial and extended temperature range
Applications
Power Management, Sensing & Instrumentation
Warnings
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F |
| Embedded Interface Type | USART |
| No. of I/O's | 16I/O's |
| Program Memory Size | 3.5KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC16 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 3V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 224Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F628-04/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











