KEMET C331C472KGR5TA Multilayer Ceramic Capacitor, 4700 pF, 2 kV, Goldmax, 300 Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R
Product details
| Capacitance | 4700pF |
| Voltage Rating | 2kV |
| Product Range | Goldmax, 300 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 6.35mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C331C472KGR5TA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Capacitance | 4700pF |
| Voltage Rating | 2kV |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 6.35mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
| Capacitance | 4700pF |
| Voltage Rating | 2kV |
| Lead Spacing | 6.35mm |