![KEMET C2225C103JCGACTU SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2225 [5664 Metric], 0.01 µF, 500 V, ± 5%, C0G / NP0, C Series](https://img.tanotron.shop/images/product/kemet-c2225c103jcgactu-smd-multilayer-ceramic-capacitor-2225-5664-metric-0-01-micro-f-500-v-plusmn-5-c0g-np0-c-series-1.jpg)
KEMET C2225C103JCGACTU SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2225 [5664 Metric], 0.01 µF, 500 V, ± 5%, C0G / NP0, C Series
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 2225 [5664 Metric] |
| Capacitance | 10000pF |
| Voltage Rating | 500V |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Dielectric Characteristic | C0G / NP0 |
| Product Range | C Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C2225C103JCGACTU |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Product details
| Capacitance | 10000pF |
| Voltage Rating | 500V |
| Product Range | C Series |
| Packaging | Cut Tape |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
| Capacitance | 10000pF |
| Voltage Rating | 500V |