BOURNS SRR4828A-560M Power Inductor (SMD), 56 µH, 1.05 A, 400 mA, SRR4828A Series, 4.8mm x 4.8mm x 2.8mm, Shielded
Product details
| Inductance | 56µH |
| RMS Current (Irms) | 1.05A |
| Saturation Current (Isat) | 400mA |
| Product Range | SRR4828A Series |
| Power Inductor Case | 4.8mm x 4.8mm x 2.8mm |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.32ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR4828A-560M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Inductance | 56µH |
| RMS Current (Irms) | 1.05A |
| Brand | BOURNS |
| Inductance | 56µH |
| RMS Current (Irms) | 1.05A |