BOURNS SRR1240-6R8M Surface Mount Power Inductor, SRR1240 Series, 6.8 µH, 5.2 A, 4.7 A, Shielded, 0.023 ohm
Product details
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RMS Current (Irms) | 5.2A |
| Saturation Current (Isat) | 4.7A |
| Power Inductor Case | 12.5mm x 12.5mm x 4mm |
| Inductance | 6.8µH |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | SRR1240 Series |
| DC Resistance Max | 0.023ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR1240-6R8M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
Product details
| RMS Current (Irms) | 5.2A |
| Inductance | 6.8µH |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR1240-6R8M |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
| RMS Current (Irms) | 5.2A |
| Inductance | 6.8µH |