BOURNS SRR4818A-120M Power Inductor (SMD), 12 µH, 1.6 A, 950 mA, SRR4818A Series, 4.8mm x 4.8mm x 1.8mm, Shielded
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 12 µH, 1.6 A, 950 mA, SRR4818A Series, 4.8mm x 4.8mm x 1.8mm, Shielded product from BOURNS with the model number SRR4818A-120M
Product details
Inductance 12µH
RMS Current (Irms) 1.6A
Saturation Current (Isat) 950mA
Product Range SRR4818A Series
Power Inductor Case 4.8mm x 4.8mm x 1.8mm
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.17ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR4818A-120M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance 12µH
RMS Current (Irms) 1.6A
Product Range SRR4818A Series
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.17ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR4818A-120M
Description
Inductance 12µH
RMS Current (Irms) 1.6A
DC Resistance Max 0.17ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRR4818A-120M
BOURNS SRR4818A-120M Power Inductor (SMD), 12 µH, 1.6 A, 950 mA, SRR4818A Series, 4.8mm x 4.8mm x 1.8mm, Shielded | Tanotis