Bourns SRR1260-4R7Y Power Inductor (SMD) 4.7 µH 6.8 A Shielded 7 SRR1260 Series 12.5mm x 6mm
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 6.8 A, Shielded, 7 A, SRR1260 Series, 12.5mm x 12.5mm x 6mm product from BOURNS with the model number SRR1260-4R7Y
Product details
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 6.8A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 7A
Product Range SRR1260 Series
Power Inductor Case 12.5mm x 12.5mm x 6mm
DC Resistance Max 0.0155ohm
Inductance Tolerance ± 30%
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR1260-4R7Y
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 6.8A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 7A
Product Range SRR1260 Series
DC Resistance Max 0.0155ohm
Inductance Tolerance ± 30%
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR1260-4R7Y
Description
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 6.8A
Saturation Current (Isat) 7A
DC Resistance Max 0.0155ohm
Inductance Tolerance ± 30%
Part Number SRR1260-4R7Y
Bourns SRR1260-4R7Y Power Inductor (SMD) 4.7 µH 6.8 A Shielded 7 SRR1260 Series 12.5mm x 6mm | Tanotis