Bourns SRR1260-270M Power Inductor (SMD) 27 µH 3.6 A Shielded 3.3 SRR1260 Series 12.5mm x 6mm
Product details
| Inductance | 27µH |
| RMS Current (Irms) | 3.6A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 3.3A |
| Product Range | SRR1260 Series |
| Power Inductor Case | 12.5mm x 12.5mm x 6mm |
| DC Resistance Max | 0.045ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR1260-270M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
$0.44Bourns SRR1260-270M Power Inductor (SMD) 27 µH 3.6 A Shielded 3.3 SRR1260 Series 12.5mm x 6mm
Product details
| Inductance | 27µH |
| RMS Current (Irms) | 3.6A |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR1260-270M |
| Inductance | 27µH |
| RMS Current (Irms) | 3.6A |