Bourns SRR0604-4R7ML Power Inductor (SMD) 4.7 µH 2 A Shielded 2.55 SRR0604 Series 6.5mm x 4.6mm
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 2 A, Shielded, 2.55 A, SRR0604 Series, 6.5mm x 6.5mm x 4.6mm product from BOURNS with the model number SRR0604-4R7ML
Product details
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 2A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 2.55A
Product Range SRR0604 Series
Power Inductor Case 6.5mm x 6.5mm x 4.6mm
DC Resistance Max 0.06ohm
Inductance Tolerance ± 20%
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR0604-4R7ML
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 2A
Inductor Construction Shielded
Product Range SRR0604 Series
DC Resistance Max 0.06ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR0604-4R7ML
Description
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 2A
DC Resistance Max 0.06ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRR0604-4R7ML
Bourns SRR0604-4R7ML Power Inductor (SMD) 4.7 µH 2 A Shielded 2.55 SRR0604 Series 6.5mm x 4.6mm | Tanotis