BOURNS SRR0603-4R7ML Surface Mount Power Inductor, SRR0603 Series, 4.7 µH, 1.6 A, 2.2 A, Shielded, 0.07 ohm
Product details
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RMS Current (Irms) | 1.6A |
| Saturation Current (Isat) | 2.2A |
| Power Inductor Case | 6.5mm x 6.5mm x 3.3mm |
| Inductance | 4.7µH |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | SRR0603 Series |
| DC Resistance Max | 0.07ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR0603-4R7ML |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| RMS Current (Irms) | 1.6A |
| Inductance | 4.7µH |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
| RMS Current (Irms) | 1.6A |
| Inductance | 4.7µH |