Bourns SRP6060FA-5R6M Power Inductor (SMD) 5.6 µH 10 A Shielded SRP6060FA Series 6.6mm x 6.4mm 5.8mm
Product details
| Inductance | 5.6µH |
| RMS Current (Irms) | 10A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 10A |
| Product Range | SRP6060FA Series |
| Power Inductor Case | 6.6mm x 6.4mm x 5.8mm |
| DC Resistance Max | 0.0158ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRP6060FA-5R6M |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Inductance | 5.6µH |
| RMS Current (Irms) | 10A |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Inductance | 5.6µH |
| RMS Current (Irms) | 10A |