Bourns SRP6060FA-4R7M Power Inductor (SMD) 4.7 µH 11 A Shielded 10.5 SRP6060FA Series 6.6mm x 6.4mm 5.8mm
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 11 A, Shielded, 10.5 A, SRP6060FA Series, 6.6mm x 6.4mm x 5.8mm product from BOURNS with the model number SRP6060FA-4R7M
Product details
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 11A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 10.5A
Product Range SRP6060FA Series
Power Inductor Case 6.6mm x 6.4mm x 5.8mm
DC Resistance Max 0.0144ohm
Inductance Tolerance ± 20%
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP6060FA-4R7M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 11A
Inductor Construction Shielded
Product Range SRP6060FA Series
DC Resistance Max 0.0144ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP6060FA-4R7M
Description
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 11A
DC Resistance Max 0.0144ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRP6060FA-4R7M
Bourns SRP6060FA-4R7M Power Inductor (SMD) 4.7 µH 11 A Shielded 10.5 SRP6060FA Series 6.6mm x 6.4mm 5.8mm | Tanotis