Bourns SRN8040TA-6R8M Power Inductor (SMD) AEC-Q200 6.8 µH 5.1 A Semishielded 5.6 SRN8040TA
HomeStore
  • Automotive grade AEC-Q200 qualified
  • Inductance is 6.8µH at 1MHz/1V
  • Tolerance is ±20%
  • DCR (DC resistance of inductor) is 25mohm (±20%)
  • Maximum RMS current (Irms) is 5.1A
  • Maximum saturation current (Isat) is 5.6A
  • Ferrite core, enamelled copper wire and Sn terminal finish
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
  • Dimension is 8mm x 8mm x 3.7mm
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRN8040TA-6R8M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Enhanced Product Overview EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Tolerance is ±20%
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRN8040TA-6R8M
Description
  • Tolerance is ±20%
Part Number SRN8040TA-6R8M
Bourns SRN8040TA-6R8M Power Inductor (SMD) AEC-Q200 6.8 µH 5.1 A Semishielded 5.6 SRN8040TA | Tanotis