BOURNS SDR1006-331KL Power Inductor (SMD), 330 µH, 520 mA, Unshielded, 850 mA, SDR1006 Series
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Inductance
330µH
Open menu
Inductor Construction
Unshielded
Product Range
SDR1006 Series
DC Resistance Max
1.15ohm
Open menu
Product Length
9.8mm
Product Height
5.8mm
Find similar products
RMS Current (Irms)
520mA
Saturation Current (Isat)
850mA
Inductor Case / Package
Inductance Tolerance
± 10%
Product Width
9.8mm
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR1006-331KL
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Inductance
330µH
Inductor Construction
Unshielded
Product Range
SDR1006 Series
DC Resistance Max
1.15ohm
Product Length
9.8mm
Product Height
5.8mm
RMS Current (Irms)
520mA
Saturation Current (Isat)
850mA
Inductor Case / Package
Inductance Tolerance
± 10%
Product Width
9.8mm
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR1006-331KL
330µH
1.15ohm
9.8mm
5.8mm
520mA
850mA
± 10%
9.8mm
Part Number SDR1006-331KL
BOURNS SDR1006-331KL Power Inductor (SMD), 330 µH, 520 mA, Unshielded, 850 mA, SDR1006 Series | Tanotis