AVX SR151C103KAR Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 µF, 100 V, SkyCap SR Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R
HomeStore
Product details
Operating Temperature Min -55°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 125°C
Voltage Rating 100V
Product Range SkyCap SR Series
Automotive Qualification Standard -
Capacitance 10000pF
Lead Spacing 2.54mm
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Each
Dielectric Characteristic X7R
Other details
Brand AVX
Part Number SR151C103KAR
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-71%
Product details
Voltage Rating 100V
Product Range SkyCap SR Series
Capacitance 10000pF
Lead Spacing 2.54mm
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Each
Dielectric Characteristic X7R
Other details
Brand AVX
Part Number SR151C103KAR
Voltage Rating 100V
Capacitance 10000pF
Lead Spacing 2.54mm
Capacitance Tolerance ± 10%
Part Number SR151C103KAR
AVX SR151C103KAR Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 µF, 100 V, SkyCap SR Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R | Tanotis