Aker C3E-12.000-12-1010-X C3E-12.000-12-1010-X Crystal 12 MHz SMD 3.4mm x 2.7mm 10 ppm pF C3E
HomeStore
The C3E-12.000-12-1010-X is a 2.5 x 3.2mm 10ppm low profile surface-mount microprocessor Quartz Crystal Unit with metal cap and surface-mount seam sealed ceramic base. The C3E series crystal for use with the tire pressure monitoring system, ECU, sensor, GPS, airbag, multimedia, satellite radio and remote keyless entry systems applications.
  • Fundamental oscillation mode
  • 100R Maximum equivalent series resistance
  • 5pF Maximum shunt capacitance
  • 100µW Maximum drive level
  • 500MR at 100VDC Minimum insulation resistance
Applications
Clock & Timing, Sensing & Instrumentation, Signal Processing, Multimedia, RF Communications
Other details
Brand AKER
Part Number C3E-12.000-12-1010-X
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Fundamental oscillation mode
  • 100µW Maximum drive level
Applications
Other details
Brand AKER
Description
Aker C3E-12.000-12-1010-X C3E-12.000-12-1010-X Crystal 12 MHz SMD 3.4mm x 2.7mm 10 ppm pF C3E | Tanotis