TT Electronics / Welwyn WDBR2-150RKT Through Hole Resistor 150 ohm Wdbr 2 kW ± 10% 2.5 kV
HomeStore
  • Resistance value range from 12, 15, 20, 22, 25, 47, 50, 100 and 150 ohm
  • ±10% tolerance
  • Pulse power rating of 2kW
  • Power rating on heat sink is 200W
  • Operating temperature (element) of 365°C
  • Temperature coefficient is resistor (TCR) range from +500 to +600ppm/°C
  • High Power Resistor
Other details
Brand TT ELECTRONICS / WELWYN
Part Number WDBR2-150RKT
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • ±10% tolerance
  • Pulse power rating of 2kW
  • High Power Resistor
Other details
Brand TT ELECTRONICS / WELWYN
Part Number WDBR2-150RKT
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • ±10% tolerance
  • Pulse power rating of 2kW
Part Number WDBR2-150RKT
TT Electronics / Welwyn WDBR2-150RKT Through Hole Resistor 150 ohm Wdbr 2 kW ± 10% 2.5 kV | Tanotis