TT Electronics / Welwyn LR2512-R033FW SMD Chip Resistor 0.033 ohm ± 1% 2 W 2512 [6432 Metric] Thick Film General Purpose
HomeStore
The Welwyn LR series are automotive grade, low value flat chip resistors with conventional orientation. The Resistance range includes E24 decade values from 0.003ohm to 1ohm. LR series has solder plated copper wrap around termination.
  • EIA 1206, 1210, 2512 chip sizes available
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Power rating of 0.5W (LF1206), 1W (LR2010) and 2W (LR2512)
  • ±1%, ±2% and ±5% tolerance
  • Dielectric withstand for 200V
  • ±100ppm/°C, +200ppm/°C, +300ppm/°C, +500ppm/°C and +900ppm/°C TCR values available
  • Operating temperature range -55°C to +150°C
Other details
Brand TT ELECTRONICS / WELWYN
Part Number LR2512-R033FW
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • ±1%, ±2% and ±5% tolerance
Other details
Brand TT ELECTRONICS / WELWYN
Part Number LR2512-R033FW
Description
  • ±1%, ±2% and ±5% tolerance
Part Number LR2512-R033FW
TT Electronics / Welwyn LR2512-R033FW SMD Chip Resistor 0.033 ohm ± 1% 2 W 2512 [6432 Metric] Thick Film General Purpose | Tanotis