TEXAS INSTRUMENTS TPS51200DRCR Fixed LDO Voltage Regulator, 2.375 V to 3.5 V, 0.8 V Dropout, 1.25 V / 3 A out, VSON-10
HomeStore
The TPS51200DRCR is a 3A sink/source DDR Termination Regulator with VTTREF buffered. It is specifically designed for low input voltage and low-noise systems where space is a key consideration. It maintains a fast transient response and only requires a minimum output capacitance of 20μF. In addition the TPS51200 provides an open-drain PGOOD signal to monitor the output regulation and an EN signal that can be used to discharge VTT during S3 (suspend to RAM) for DDR applications.
  • Sink and source termination regulator includes droop compensation
  • REFIN input allows for flexible input tracking either directly or through resistor divider
  • Remote sensing (VOSNS)
  • ±10mA Buffered reference (REFOUT)
  • Built-in soft start, UVLO and OCL
  • Thermal shutdown
  • Meets DDR and DDR2 JEDEC specifications
Applications
Product details
Other details
Brand TEXAS INSTRUMENTS
Part Number TPS51200DRCR
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Remote sensing (VOSNS)
  • Thermal shutdown
Applications
Product details
Other details
Brand TEXAS INSTRUMENTS
Part Number TPS51200DRCR
Description
Part Number TPS51200DRCR
TEXAS INSTRUMENTS TPS51200DRCR Fixed LDO Voltage Regulator, 2.375 V to 3.5 V, 0.8 V Dropout, 1.25 V / 3 A out, VSON-10 | Tanotis