
Vishay SIC438AED-T1-GE3 DC/DC Synchronous Regulator Adjustable 4.5V to 28V In 0.6V 20V/8A Out 1MHz Powerpak MLP44-24
Vishay SIC438AED-T1-GE3 DC/DC Synchronous Regulator Adjustable 4.5V to 28V In 0.6V 20V/8A Out 1MHz Powerpak MLP44-24
Product details
| Topology | Synchronous Buck (Step Down) |
| Input Voltage Min | 4.5V |
| Input Voltage Max | 28V |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| DC / DC Converter IC Case | PowerPAK MLP44 |
| No. of Pins | 24Pins |
| Output Current | 8A |
| Output Voltage Min | 600mV |
| Output Voltage Max | 20V |
| Switching Frequency | 1MHz |
| Operating Temperature Max | 105?C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | SIC438AED-T1-GE3 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $3.67
-70%$3.67
$1.10Vishay SIC438AED-T1-GE3 DC/DC Synchronous Regulator Adjustable 4.5V to 28V In 0.6V 20V/8A Out 1MHz Powerpak MLP44-24
Product details
| Topology | Synchronous Buck (Step Down) |
| Input Voltage Min | 4.5V |
| Input Voltage Max | 28V |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| DC / DC Converter IC Case | PowerPAK MLP44 |
| No. of Pins | 24Pins |
| Output Current | 8A |
| Output Voltage Min | 600mV |
| Output Voltage Max | 20V |
| Switching Frequency | 1MHz |
| Operating Temperature Max | 105?C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | SIC438AED-T1-GE3 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Topology | Synchronous Buck (Step Down) |
| Input Voltage Min | 4.5V |
| Input Voltage Max | 28V |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| DC / DC Converter IC Case | PowerPAK MLP44 |
| No. of Pins | 24Pins |
| Output Current | 8A |
| Output Voltage Min | 600mV |
| Output Voltage Max | 20V |
| Switching Frequency | 1MHz |
| Operating Temperature Max | 105?C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | SIC438AED-T1-GE3 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.










