POTTER&BRUMFIELD - TE Connectivity T9GV1L14-24 Power Relay SPST-NO 24 VDC 30 A T9G Series Through Hole Non Latching
Product details
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Current | 30A |
| Product Range | T9G Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | - |
| Contact Material | Silver Tin Oxide |
| Coil Resistance | 640ohm |
| Approvals & Standards | IEC, UL, VDE |
Other details
| Brand | POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | T9GV1L14-24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
Product details
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Current | 30A |
| Product Range | T9G Series |
| Coil Type | Non Latching |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | - |
| Coil Resistance | 640ohm |
Other details
| Part Number | T9GV1L14-24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Current | 30A |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Coil Resistance | 640ohm |