FINDER 56.32.9.024.0000T General Purpose Relay, 56 Series, Power, DPDT, 24 VDC, 12 A
HomeStore
Product Overview
The 56 series plug-in Miniature Power Relay with flange-mount option - (Faston 187, 4.8 x 0.5mm termination). It offers lockable test button and mechanical flag indicator - standard on 2-pole types.
  • Cadmium-free contacts
  • AC and DC coils
  • Contact material options
Applications
Rail
Product details
Technical Specifications
Contact Configuration
DPDT
Contact Current
12A
Relay Mounting
Socket
Contact Voltage VAC
250VAC
Contact Voltage VDC
Coil Resistance
600ohm
Coil Voltage
24VDC
Product Range
56 Series
Coil Type
Relay Terminals
Quick Connect
Contact Material
Silver Nickel
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand FINDER
Part Number 56.32.9.024.0000T
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Cadmium-free contacts
  • AC and DC coils
  • Contact material options
Applications
Rail
Product details
Technical Specifications
Contact Configuration
DPDT
Contact Current
12A
Relay Mounting
Socket
Contact Voltage VAC
250VAC
Contact Voltage VDC
Coil Resistance
600ohm
Coil Voltage
24VDC
Product Range
56 Series
Coil Type
Relay Terminals
Quick Connect
Contact Material
Silver Nickel
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand FINDER
Part Number 56.32.9.024.0000T
Description
12A
250VAC
600ohm
24VDC
Part Number 56.32.9.024.0000T
FINDER 56.32.9.024.0000T General Purpose Relay, 56 Series, Power, DPDT, 24 VDC, 12 A | Tanotis